The Team

We are the team that brings you the best experience in all things technology.

Interested in joining us? At our November STMU (an EGM) we will be electing the: 1st year rep, final year rep, and postgraduate representatives.

Skip to:  CompSoc Committee

2018 - 2019 CompSoc Committee

Findlay Smith
Findlay Smith

President

Rokas Gudavičius
Rokas Gudavičius

Vice President

Joao Maio
Joao Maio

Treasurer

Caterina Mrose
Caterina Mrose

Secretary

Elena Lapė
Elena Lapė

Hackathon Secretary

Qais Patankar
Qais Patankar

Technical Secretary

Elizabeth Bell
Elizabeth Bell

Social Secretary

Dylan Oshima
Dylan Oshima

2nd Year Rep

Likhitha Sai
Likhitha Sai

3rd Year Rep

Craig Snowden
Craig Snowden

Old Person Rep

2017 - 2018 CompSoc Committee

Qais Patankar
Qais Patankar

President

Elena Lapė
Elena Lapė

Vice President

Viktorija Lukošiūtė
Viktorija Lukošiūtė

Treasurer

Angus Shaw
Angus Shaw

Secretary

Harry Reeder
Harry Reeder

Technical Secretary

Nicholas Lynch
Nicholas Lynch

Social Secretary

Dylan Oshima
Dylan Oshima

1st Year Rep

Ginte Petrulionytė
Ginte Petrulionytė

2nd Year Rep

William Mathewson
William Mathewson

4th Year Rep

Kit Barnes (c/o Craig Snowden)
Kit Barnes (c/o Craig Snowden)

Old Person Rep

Hackathons (HackSIG)

Qais Patankar
Qais Patankar

Co-director

Elena Lape
Elena Lape

Co-director

Bianca Burtoiu
Bianca Burtoiu

Senior Organiser

Alan Paul
Alan Paul

Organiser

Valentine Dragan
Valentine Dragan

Organiser

Andreea Cucu
Andreea Cucu

Volunteer

Anubhav Chakravarty
Anubhav Chakravarty

Volunteer

Arthur Wilcke
Arthur Wilcke

Volunteer

Athiya Deviyani
Athiya Deviyani

Volunteer

Celina Dong Ye
Celina Dong Ye

Volunteer

Ginte Petrulionyte
Ginte Petrulionyte

Volunteer

Rares Tudorache
Rares Tudorache

Volunteer

Ricky Yuan
Ricky Yuan

Volunteer

Rob Phipps
Rob Phipps

Volunteer

Sam Sucik
Sam Sucik

Volunteer

Sami Alabed
Sami Alabed

Volunteer

Cyber Security Group (SIGINT)

Harvey
Harvey

President

Oliver Piggott
Oliver Piggott

Vice President

Joshua Green
Joshua Green

Secretary

Nicholas Lynch
Nicholas Lynch

Hacking Officer

Antonio Guterres
Antonio Guterres

Chief Skiddie

Dylan
Dylan

Organiser

Guneet
Guneet

Organiser

Gwion
Gwion

Organiser

Jorge
Jorge

Organiser

Wojciech
Wojciech

Organiser

Networking Group (SIGnet)

Cameron Sharp
Cameron Sharp

Leader

Law and Technology Group (LATG)

Cathal Lynam
Cathal Lynam

Treasurer

Daniella Negri
Daniella Negri

Secretary

Faye Saunders
Faye Saunders

Commercial Director

Constanza Cecchetti
Constanza Cecchetti

Communications Director

Blockchain and Cryptocurrency (SIGCoin)

Nikita Samarin
Nikita Samarin

President

Lorenzo Martinico
Lorenzo Martinico

Vice President

Martin Georgiev
Martin Georgiev

Creative Director

2016 - 2017 CompSoc Committee

Viktorija Lukošiūtė
Viktorija Lukošiūtė

President

Aw Young Qingzhuo
Aw Young Qingzhuo

Vice President

Simon Vahr
Simon Vahr

Secretary

Martynas Grigonis
Martynas Grigonis

Treasurer

Joshua Green
Joshua Green

Technical Secretary

Susanne Koster
Susanne Koster

Social Secretary

Qais Patankar
Qais Patankar

1st Year Rep

Benedetta Mussati
Benedetta Mussati

2nd Year Rep

Vesko Stefanov
Vesko Stefanov

3rd Year Rep

James Friel
James Friel

4th Year Rep

Kit Barnes
Kit Barnes

Old Person Rep

Cyber Security Group (SIGINT)

Harvey
Harvey

President

Oliver Piggott
Oliver Piggott

Vice President

Joshua Green
Joshua Green

Secretary

Nicholas Lynch
Nicholas Lynch

Hacking Officer

Hackathons (HackSIG)

Viktorija Lukošiūtė
Viktorija Lukošiūtė

Head Organiser

Qais Patankar
Qais Patankar

Organiser (and technical work)

Connor Lurring
Connor Lurring

Organiser (and sponsorship)

Elena Lape
Elena Lape

Organiser

João Catarino
João Catarino

Organiser (and catering)

Markus
Markus

Organiser (and catering)

Santi Guillen
Santi Guillen

Organiser (and catering)

Vaida Plankyte
Vaida Plankyte

Organiser (and graphic design)

Kristjan Erik Liive
Kristjan Erik Liive

Organiser (and volunteer management)

Ginte Petrulionyte
Ginte Petrulionyte

Organiser (and under 18s organiser)

Bianca Burtoiu
Bianca Burtoiu

Organiser

Ojasvi
Ojasvi

Organiser

Andreea Cucu
Andreea Cucu

Volunteer

Arthur Wilcke
Arthur Wilcke

Volunteer

Elitsa Bankova
Elitsa Bankova

Volunteer

Katie Worton
Katie Worton

Volunteer

Sami Alabed
Sami Alabed

Volunteer

Sara Decova
Sara Decova

Volunteer

2015 - 2016 CompSoc Committee

Annual Report
Lisa Xie
Lisa Xie

President

William Mathewson
William Mathewson

Vice President

Harjyot Singh
Harjyot Singh

Secretary

Andreea Cucu
Andreea Cucu

Treasurer

Joshua Green
Joshua Green

Technical Secretary

Craig Ross
Craig Ross

Social Secretary

Viktorija Lukosiute
Viktorija Lukosiute

1st Year Rep

Mihai Visuian
Mihai Visuian

2nd Year Rep

Simon Vahr
Simon Vahr

3rd Year Rep

Paul Scherer
Paul Scherer

4th Year Rep

2014 - 2015 CompSoc Committee

Angus Pearson
Angus Pearson

President

James Friel
James Friel

Vice President

Aseem Narang
Aseem Narang

Secretary

Hugh McGrade
Hugh McGrade

Treasurer

Rob Tully
Rob Tully

Technical Secretary

Hamish Hutchings
Hamish Hutchings

Social Secretary

Lisa Xie
Lisa Xie

1st Year Rep

Amy Gainford
Amy Gainford

2nd Year Rep

Lewis Barker
Lewis Barker

3rd Year Rep

2013 - 2014 CompSoc Committee

Paul M Scherer
Paul M Scherer

President

Chris Swart
Chris Swart

Vice President

Kimberley McCann
Kimberley McCann

Secretary

Martin Husbyn
Martin Husbyn

Treasurer

Rikki
Rikki "Teh Numbers" Guy

Technical Secretary

Craig Ross
Craig Ross

Social Secretary

Aseem Narang
Aseem Narang

1st Year Rep